Soumaya Maj­doub: "Het ka­pi­ta­­lisme moet uit­ge­­daagd worden"

Niet de overbevolking, maar de overconsumptie is de oorzaak van de klimaatcrisis. Dat zegt Soumaya Majdoub (VUB). Het kapitalistische systeem, dat alleen maar gericht is op groei, is helemaal scheefgetrokken. “De oplossing vraagt om een ecofeministische bril, waarbij zorgzaamheid en verantwoordelijkheidszin centraal staan.”

In gesprek met Johan Van Overtveldt

Kunnen politici anno 2023 nog denken en handelen op lange termijn? Is het in een door sociale media gedomineerde wereld nog mogelijk om grondige inhoudelijke discussies te voeren over fundamentele hervormingen van arbeidsmarkt, fiscaliteit, energievoorziening, marktmechanisme… ? Hebben politici een set van waarden waarmee ze stevig in hun schoenen staan om deze uitdagingen aan te pakken? Is er binnen een regering of beleidsploeg een gedeelde visie waarmee men aan de slag kan? Of houdt het politiek bedrijf er andere methodes op na om de grote uitdagingen aan te pakken?

Bruno Colmant: de priester en de econoom

Wat als de financiële crisis van 2008 alleen maar de voorbode was van veel grotere maatschappelijke schokken? Creëert ​​ongebreideld kapitalisme een onvrije samenleving? Kan de staat zijn gezag terugkrijgen, zonder autoritair of draconisch te worden? Hoe ziet een menselijke, digitale samenleving eruit? En welke plaats heeft algemeen welzijn nog in onze consumptiemaatschappij?

Winst is goed, maar niet uit marktmacht

Een beperkt aantal grote bedrijven verwerft steeds meer marktmacht. In ‘The Profit Paradox’ betoogt Jan Eeckhout waarom iedereen daar moet van wakker liggen. Vooral de macht van platformbedrijven creëert een ‘winner takes all’-situatie die nefast is voor een goede marktwerking.

Minder materialisme dankzij meer welvaart

Naar een eerlijke vorm van samenleven

Winst of maatschappelijk rendement?

Allemaal sociaal 3.0